سایت اختصاصی دکتر بابک قالیباف
    فوق تخصص ریه کودکان

تست های آلرژی

تست هاي تنفسی فیزیوتراپی

برونکوسکوپی

تجویز داروی استنشاقی

برنشیولیت

برنشیولیت در مواردی بکار می رود که بیمار برای اولین بار دچار عفونت ویروسی دستگاه تنفسی همراه با ویزینگ (خس خس سینه) گردد. علت این بیماری التهاب مجاری تنفسی کوچک می باشد که باعث تنگی و انسداد این مجاری می گردد و بدلیل باریک بودن آنها در کودکان و شیرخواران،این بیماری عمدتا در این گروه سنی قابل مشاهده است.عامل این بیماری ویروس RSV می باشد که از طریق ذرات تنفسی بخش می گردد.

حدود 50% کودکان در طی 2 سال اول زندگی دچار این بیماری می شوند که شایع ترین سن آن نیز بین 2 تا 6 ماهگی می باشد بعداز پنج سالگی این بیماری نادر است.

علائم بیماری :

 دوره انکوباسیون بیماری(زمان ورود ویروس به بدن تا ظهور بیماری) 6 ـ5 روز است. علائم برونشیولیت عمدتاً به صورت سرماخوردگی شروع شده و در عرض 7ـ3 روز به شکل تنفسهای صدادار همراه با خس خس سینه و گاهاً تنفسهای مشکل در می آید تب معمولاً به مقادیر خفیف وجود دارد که همراه با بیقراری می باشد در شیرخواران کوچکتر ممکن است دوره هایی از توقف تنفسی و یا کبودی دور دهان بخصوص در هنگام سرفه دیده شود.

تشخیص :

اگر چه در عکس سینه پر هوایی دو طرفه در این بیماران قابل مشاهده است ولی آزمایش واحدی برای تشخیص بیماری وجود ندارد و عمدتاً بیمار براساس شرح حال و مشاهدات بالینی تشخیص داده می شود.

 بیماریهایی مانند پنومونی بیماریهایی قلبی ، پنمونی و گاهاً جسم خارجی از جمله بیماریهایی هسنتند که در تشخیص افتراقی قرار می گیرد. برونشیولیت ممکن است اولین تظاهر آسم باشد در این مواقع افتراق آن دو به سختی ممکن است ولی آسم در دفعات دیگر نیز تکرار می گردد و کودک یا خانواده معمولاً سایر علائم آلرژی را به همراه دارند.

درمان :

درمان اساسی خاصی برای برونشیولیت موجود نیست و درمانهای فعلی درمان حمایتی هستند تا مانع آسیب رسانی جدی به بیمار گردند. اینها شامل کنترل تب، رساندن مایعات به بدن، ساکشن مجاری تنفسی و دادن اکسیژن است.
در چه مواردی بیمار نیاز به بستری دارد؟

  • سنین زیر شش ماه
  • تنگی تنفس
  • کمبود اکسیژن
  • وقفه تنفسی
  • ناتوانی در شیرخوردن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


توجه : این سایت صرفا جهت آموزش والدین طراحی و به زبان ساده نگاشته شده و منبع یا مرجع علمی و یا درمانی نمی باشد.
گروه برنامه نويسي و طراحي وب مجتمع آموزشی دكتر هدايتي