سایت اختصاصی دکتر بابک قالیباف
    فوق تخصص ریه کودکان

تست های آلرژی

تست هاي تنفسی فیزیوتراپی

برونکوسکوپی

تجویز داروی استنشاقی

سندروم های سیاه سرفه

سندروم های سیاه سرفه بیماریهایی هستند که علائم سیاه سرفه را تقلید می کنند. اگرچه بورداتلا پرتوزیس عامل اصلی سیاه سرفه بوده و واکسن سیاه سرفه نیز برعلیه آن تزریق می گردد ولی باکتری بورداتلا پارا پرتوزیس و آدنوویروس جزء عواملی هستند که این بیماری را تقلید می کنند و واکسن نیز ندارند .

علائم بالینی:

دوره انکوباسیون (زمان ورود میکروب تا شروع علائم) حدود 6 روز می باشد. اگرچه در مناطق با پوشش واکسیناسیون کامل بالاترین شیوع این بیماری در چند ماه اول زندگی (یعنی زمانی که اثرات واکسن تکمیل نشده) می باشد ولی سیاه سرفه کلاسیک یا همان سندروم سیاه سرفه معمولاً خود را بین 10ـ1 سالگی نشان می دهد .

  • این بیماری سه مرحله دارد:
  •  مرحله اول که علائمی مشابه سرماخوردگی دارد و  2 ـ 1  هفته طول می کشد .
  • مرحله دوم یا مرحله حمله ای که مشخصه آن سرفه های شدید حمله ای است که در انتهای سرفه ها حالت قطع تنفس بعلت گرفته شدن مجاری تنفس اتفاق می افتد و با تلاش عمیق بیمار برای نفس کشیدن صدای شیهه مانندی شنیده می شود. استفراغ های بعد از سرفه نیز در این مرحله شایع است .
  • مرحله سوم یا مرحله نقاهت که 2 ـ 1 هفته طول می کشد و در طی آن علائم بتدریج تخفیف می یابد ولی ممکن است تک سرفه ها چند ماه طول بکشد .

در شیرخواران کوچک ممکن است علائم کلاسیک بیماری دیده نشود و بیماری خود را به صورت آپنه (ایست تنفس) و سیانوز(کبودشدن پوست به علت کمبود اکسیژن) نشان دهد .

درمان :

درمان در مرحله اول بیماری موثر است و شامل آزیرومایسین و اریترومایسین می باشد .

عوارض بیماری :

شایع ترین عارضه بیماری پنومونی ثانویه می باشد از سایر عوارض ،تشنج و مشکلات مغزی در اثر کمبود اکسیژن در سیستم اعصاب مرکزی است که عمدتاً در شیرخواران کوچکتر اتفاق می افتد. عفونت گوش، سینوزیت، خونریزی های چشمی و نشت هوا به داخل بافت ریه از عوارض دیگر است .
پیشگیری :

توسط واکسیناسیون روتین انجام خواهد گرفت. واکسن سیاه سرفه یکی از اجزاء واکسن ثلاث (DTP)  می باشد. در صورت ابتلا یکی از افراد خانواده اگر سایر افراد خانواده بالای 7 سال باشند و یا حداکثر 4 دز واکسن سیاه سرفه دریافت کرده باشند باید علاوه بر واکسیناسیون ،10 روز آنتی بیوتیک نیز مصرف کنند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


توجه : این سایت صرفا جهت آموزش والدین طراحی و به زبان ساده نگاشته شده و منبع یا مرجع علمی و یا درمانی نمی باشد.
گروه برنامه نويسي و طراحي وب مجتمع آموزشی دكتر هدايتي