سایت اختصاصی دکتر بابک قالیباف
    فوق تخصص ریه کودکان

تست های آلرژی

تست هاي تنفسی فیزیوتراپی

برونکوسکوپی

تجویز داروی استنشاقی

فارنژیت

فارنژیت یا التهاب گلو توسط عفونتهای باکتریایی مانند استرپتوکوک و یا عفونتهای ویروسی ایجاد می شود . شایعترین علت ایجاد التهاب و درد گلو بیماریهای ویروسی است که در بسیاری از موارد جزو ویروسهای سرماخوردگی می باشند در اینجا منظور از فارنژیت، عفونت حاد چرکی گلو توسط باکتری استرپتوکوک است.

عفونت چرکی گلو در دو سال اول زندگی نادر است ولی در دوران مدرسه شیوع آن افزایش می یابد و در دوران جوانی و بزرگسالی مجدداً کمتر دیده می شود این عفونت بدنبال تماس نزدیک به نزدیکان و همکلاسیها منتقل می شود.

علائم بالینی

التهاب گلو می تواند باعث سرفه های خفیف تحریکی ،درد و سوزش گلو، بلع دردناک و تب متوسط تا شدید باشد که گاهاً با لرز نیز همراه است از علائم دیگر بیماری، سردرد، تهوع و استفراغ و درد شکم می باشد. معاینه گلو در مراحل اول نشان دهنده قرمزی لوزه ها و محوطه گلو است ولی با پیشرفت بیماری غشاء سفیدرنگی روی لوزه ها را می پوشاند و همزمان لوزه ها نیز بزرگتر می گردند. در سقف دهان ممکن است نقطه های قرمزی دیده شود و در قسمت قدامی گردن نیز غدد لنفاوی سفت و دردناکی ایجاد می گردد.

در بعضی از بیماران عفونت چرکی گلو باعث ایجاد مخملک یا Scarlet fever می گردد که خود را با رنگ پریدگی دور دهان و دانه های منتشر قرمز رنگ نشان می دهد. لمس این دانه ها بادست ،احساس تماس با کاغذ سمباده را می دهد.

گاهاً افتراق بین عفونتهای چرکی و ویروسی به سختی ممکن است در این مواقع تستهای تشخیص آنتی ژن استرپتوکوکی و کشت گلو می تواند کمک کننده باشد. البته 20% موارد مثبت کشت گلو می تواند ناشی ازحضور مزمن باکتریهای استرپتوکوک درگلو باشد نه ازبیماری.

درمان عفونت حادگلو :

درصورت عدم درمان این بیماری عمدتاً خود محدود شونده بوده و خود بخود بر طرف می گردد ولی درمان روند بهبودی را تسریع می کند و از همه مهمتر مانع از عوارض شدید بیماری مانند تب روماتیسمی حاد می گردد. تأخیر در درمان تا نه روز می تواند مانع ایجاد عوارض گردد. داروهایی مانند:

  • پنی سیلین خوراکی به مدت 10 روز، 
  • پنی سیلین بنزاتین تزریقی که در کودکان زیر 27 کیلو به مقدار 000 600 واحد و بالای آن به مقدار 000 200 1 واحد به صورت تک دوز تزریق می شود،
  • از داروهای دیگر اوتیرومایسن به مدت 10 روز و آزتیرومایسن به مدت 5 روز می باشد.

 عوارض  بیماری

از عوارض این بیماری تب حاد روماتیسمی است که باعث التهاب مفاصل بزرگ بدن و مشکلات قلبی مانند نارسایی دریچه های قلبی می شود همچنین التهاب حاد کلیه یا گلومرولونفریت که می تواند باعث نارسایی کلیه گردد جزو عوارض این بیماری است. آبسه دور گلو که بعلت انتشار عفونت به غدد لنفاوی دور گلو ایجاد می شود جزو عوارض بیماری است و گاهاً نیازمند جراحی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


توجه : این سایت صرفا جهت آموزش والدین طراحی و به زبان ساده نگاشته شده و منبع یا مرجع علمی و یا درمانی نمی باشد.
گروه برنامه نويسي و طراحي وب مجتمع آموزشی دكتر هدايتي